Ruijie-Reyee RG-NIS-PA120-48 AC/DC 120W DIN-Rail Power Supply Module for Industrial Switch
The Ruijie-Reyee RG-NIS-PA120-48 is a DC power supply module that provides DC power input to one RG-NIS3100-4GT2SFP-HP Industrial Switch. It supplies 48 V/2.5 A rated voltage to the system. The front panel has a three-pin power connector at the bottom for connecting a standard 10 A power cord. The ADJ port is for outputs adjustable voltage from 47V to 53V based on adjustable resistance. DC OK Relay Contact: Rated: 30V at 1A, resistive load. The relay contacts are normally “ON” (closed) when the output (Vout) is greater than 90% of its rated value.
General Highlights:
- Accepts AC or DC input (dualuse of same terminal)
- Built-in active PFC function
- 150% peak load output for 3 seconds
- Output short circuit, over-current, over-voltage, over-temperature protection
- Safety according to lEC/UL/BS EN 62368
- 3 Year Warranty
Technical Specifications:
- Rated Voltage Range: 100-240V, 50/60Hz
- Max. Voltage Range: 85-264V, 47-63Hz
- Max. Output Power: 120W
- Ground-Leakage Current: ≤ 1mA
- Operating Temperature: -40ºC to +70ºC
- Storage Temperature: -40ºC to +85ºC
- Storage Humidity: 20% RH to 95% RH (non-condensing)
- Operating Humidity: Maximum: 90% RH (non-condensing)
- Weight: 0.49 kg
- Power Cord Specification: 10A power cord