Ruijie-Reyee RG-NIS-PA120-54 AC/DC 120W DIN-Rail Power Supply Module for Industrial Switch
The RG-NIS-PA120-54 is a DC power module designed to supply power to the RG-NIS Series of industrial switches, delivering of a rated voltage of 54 V at 2.2 A to the system.
General Highlights:
- Accepts AC or DC input (dual use of same terminal)
- Built-in active PFC function
- 150% peak load output for 3 seconds
- Output short circuit, over-current, over-voltage, over-temperature protection
- Safety according to lEC/UL/BS EN 62368
- 3 Year Warranty
Specifications:
- Model: RG-NIS-PA120-54
- Power Supply:
- Nameplate Input Voltage Range: 100V AC-240V AC
- Input Voltage Range: 90V AC-264V AC
- Input Frequency Range: 50/60 Hz
- Input Current: 4A
- Output Voltage Range: 52.38V DC-55.62V DC
- Output Current: 2.2A - Power Consumption: ≤120 W
- Power Supply Surge Protection:
- Common mode: 4 kV
- Differential mode: 2 kV - Ground-Leakage Current: ≤ 3.5 mA
- Fanless operation
- Operating Temperature: -40ºC to 70ºC
- Storage Temperature: -40ºC to 85ºC
- Storage Humidity: 5% to 95% RH (non-condensing)
- Operating Humidity: 5% to 95% RH (non-condensing)
- Dimensions (WxDxH): 35 x 110 x 125mm